Hiszpańskie Rozmówki Kulinarne – przed wakacjami za granicą


Całkiem niedawno odwiedziłem restaurację Va Bene na Rynku, która specjalizuje się w kuchni śródziemnomorskiej, a jako że po wakacjach w Barcelonie mam spory sentyment do tamtejszego jedzenia, głównie właśnie hiszpańskiego, postanowiłem przez aplikację pizzaportal.pl zamówić coś ciekawego. W Va Bene istnieje możliwość zamówienia przez aplikację, ale jedzenie należy odebrać na miejscu. Właśnie taka opcja mi przypasowała, ponieważ miałem spotkanie w Rynku i potrzebowałem zjeść coś na szybko.

Złożyłem zamówienie, otrzymałem informację, że będzie gotowe do odbioru za około 45 minut i na spokojnie wsiadłem do auta, ruszając w stronę Rynku. Właśnie w takich sytuacjach możliwość wcześniejszego zaklepania sobie jedzenia na konkretną godzinę doskonale zdaje egzamin.

Po poprzedniej wizycie w Va Bene wiedziałem czego mniej więcej się spodziewać, dzięki czemu niemal z automatu postawiłem na dwie pozycje z menu, na które miałem ochotę ostatnio, ale zabrakło mi miejsca w brzuchu.  Wybieram krewetki w chorizo duszone w maśle czosnkowym (19 zł) oraz krokiety z krabem, chorizo i ziołami (12 zł). Oba jako żywo pozwoliły mi powrócić wspomnieniami do barcelońskich tapas barów, w których takie specjały stanowią standard.

Zaparkowałem w Rynku, podszedłem do restauracji, gdzie kelnerki właśnie pakowały moje zamówienie, a następnie udałem się w miejsce, gdzie byłem umówiony i skorzystałem z faktu, że jestem wcześniej, zajadając dania z Va Bene.

IMG_8987 IMG_8988

Mały zgrzyt na początek – krewetki miały być trzy, ale zapewne duże. Otrzymałem sześć mniejszych, jednak tą małą niedogodność wynagrodził mi smak. Mięciutkie, wysmażone w punkt krewetki, no i charakterne chorizo, a więc najbardziej znana z hiszpańskich kiełbas. Niezwykle aromatyczna, paprykowa i delikatnie ostra. Właśnie ta ostrość wraz z maślanym sosikiem czosnkowym wypchnęła ten starter na wyższy poziom. Bardzo fajna pozycja, typowo hiszpańska, w formie tapas.

IMG_8989 IMG_8990Krokiety krabowe to z kolei kwintesencja hiszpańskiego tapas. Akuratna porcja, idealna, aby jeszcze podzielić się z towarzyszami posiłku, a do tego bardzo smaczna. Chrupiące z zewnątrz, miękkie, niemalże lejące się w środku, krokiety miały typowy morski posmak, podkręcony dodatkowo przez chorizo.

Druga przygoda z Va Bene Trattoria zakończyła się bardzo przyjemnie, dwie zamówione przystawki były smaczne, a ciężko przyczepić się także do całego procesu zamawiania. Jedzenie mogłem odebrać z dokładnością co do minuty, całość była szczelnie zapakowana, a przede wszystkim – dobrze przygotowana.

Jeśli lubicie tego typu jedzenie lub może wybieracie się w najbliższym czasie do Hiszpanii, przydadzą się wam na pewno hiszpańskie rozmówki kulinarne przygotowane przez PizzaPortal.pl we współpracy ze szkołą językową Empik School.

O ile po angielsku jestem w stanie porozumieć się bez problemu, o tyle w Hiszpanii w wielu miejscach bywają z tym problemy. Z doświadczenia wiem, że Hiszpanie robią często wielkie oczy słysząc zamówienie składane w języku Szekspira. Warto w takiej sytuacji zabezpieczyć się i skorzystać z rozmówek, w których znajdziecie mnóstwo przydatnych słówek i całych zwrotów używanych w hiszpańskich barach i restauracjach.

Przy okazji każdy z was ma także możliwość wygrania kamery Go Pro. Jak to zrobić? Wystarczy zrobić wakacyjną fotkę z przynajmniej jedną rzeczą, której tłumaczenie znajduje się w rozmówkach kulinarnych, opublikować je na swoim Instagramie ze znacznikiem @pizzaportal oraz hasztagiem #RozmówkiKulinarne. Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie w tym miejscu. Aha, śpieszcie się, bo konkurs trwa tylko do końca sierpnia.

Wpis powstał przy współpracy z PizzaPortal.pl
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments