Bar Obiady Domowe – szybki obiad przy Placu Bema


Ostatnio przeczytałem pod jednym z postów ciekawy komentarz. Otóż podobno blog od jakiegoś czasu przeszedł dziwną przemianę i można przeczytać na nim już jedynie wpisy dla bogaczy. Bajgle po 20 zł, makarony za 30 czy kaczka za cztery dychy. Szaleństwo, normalnie szaleństwo. Co tam, że każdy ma szansę znaleźć na blogu relacje z niemal wszystkich domowych, osiedlowych i mlecznych barów we Wrocławiu.
Niech jednak temu panu będzie – na ulicy Mieszka I dopiero co ruszył kolejny bar z domowymi obiadami. Tuż przy Polish Lodach i na miejsce Naleśnikarni Dobrawa, która wytrzymała całe kilka miesięcy. Czy faktycznie jest tak domowo? Przekonajcie się sami.

IMG_7703
Pierwszy raz zjawiam się tutaj w sobotę podczas FLOW ESK 2016. Na szybko, na barszczyk i pierogi.
Wchodzę po schodkach do wąskiego lokalu, w którym znajduje się pięć stolików i niewielki bar, gdzie przyjmowane są zamówienia, a z tyłu, zapewne właściciel, uwija się jak w ukropie na niewielkim obszarze kuchni przypominającej bardziej te nasze domowe, aniżeli specjalistyczne.

IMG_8351
Na dzień dobry barszcz z uszkami  (5,99 zł) – nie z gotowca, co jest częstą praktyką w niby domowych barach we Wrocławiu. Zupa esencjonalna, na wywarze, słodka i z dużą ilością czosnku. Uszka minimalnie za twarde, ale przyzwoite.

FullSizeRender
Pierogi ruskie (7,99 zł) cierpią na klasyczną przypadłość barowej odmiany tej potrawy – w farszu dominują ziemniaki. Twarogu jak na lekarstwo, za to pochwalić należy słuszne doprawienie.

Kolejny raz, nawet dwukrotnie, zjawiam się w barze w środku tygodnia, w porze obiadowej, kiedy obłożenie lokalu jest maksymalne, a po złożeniu zamówienia trzeba odpowiednio zaczaić się na wolne miejsce.

FullSizeRender (1) IMG_7727
Zarówno krupnik, jak i kapuśniak (5,99 zł) nie powalają. Zwłaszcza w tym pierwszym zauważalne są pozostałości po używaniu “przyprawy”, która na wiele lat zdominowała smak w polskich domach. Natomiast kapuśniak z odpowiednią kwasowością, ale bez tak potrzebnego przełamania mięsnego, aromatu wędzonki.

FullSizeRender (2)
Bardzo udany, uczciwy, w domowym stylu jest filet z kurczaka z kopytkami (14,99 zł). Cieniutko rozbita pierś, odpowiednia ilość soli i pieprzu i nienasiąknięta panierka, a do tego genialne, wzorowe kopytka. Jak spod ręki babci – zachowujące balans pomiędzy miękkim a jednocześnie zbitym farszem.

IMG_7729
Na dokładkę zdecydowanie lepsze od ruskich pierogi z mięsem (8,99 zł). Z dokładnie zmielonym i doprawionym, niemalże kremowym farszem oraz cienkim, aczkolwiek utrzymującym farsz ciastem.

Bar bez żadnej konkretnej nazwy, otwarty w miejscu, gdzie poprzednia gastronomia zanotowała spektakularny upadek, wchodzi do grona tych miejsc, w których bez obaw można zjeść w okolicach Pl. Bema. Chętnych z okolicznych biurowców nie powinno zabraknąć. Jedzenie może nie porywa aż tak, jak w nieodległym barze Domowe Obiady, ale poza krupnikiem, jest uczciwie przygotowane.

ranking3

Bar Obiady Domowe

Mieszka 1/1A

Total 6 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments