LATO – bez radości


Jestem takim gościem, dla którego pierogi są świętością. Za te dobre potrafię ozłocić, za złe zrównać z ziemią. Zwłaszcza, kiedy ktoś z pierogów robi flagowy punkt prowadzonej przez siebie gastronomii. Pierogarnie z fatalnymi pierogami? Wydaje się to niemożliwe, a jednak. Takich we Wrocławiu pod dostatkiem, a za przykład niech posłuży fakt, że przygotowując ranking najlepszych pierogów w mieście, nie udało mi się do tej pory znaleźć nawet pięciu miejsc, które mógłbym Wam polecić z czystym sumieniem. Z tym większym zaciekawieniem przyglądałem się pierwszym miesiącom działalności nowego food trucka na wrocławskich ulicach o wdzięcznej, optymistycznej nazwie – LATO.

LATO, a właściwie właściciele auta przywędrowali do stolicy Dolnego Śląska, ustawiają się przy wejściu na Wyspę Słodową od strony ulicy Dubois, choć nieregularnie i jest to pierwsza rzecz, która mnie irytuje. Ostatnio pisałem o największych błędach popełnianych przez właścicieli w gastronomii i to jeden z tych głównych – brak informacji na temat lokalizacji. Jeśli prowadzisz food trucka, masz facebooka w telefonie, a danego dnia nie możesz dotrzeć na czas, poinformuj o tym swoich klientów, to nie boli. Właśnie do LATO robiłem trzy podejścia, z których dwa pierwsze skończyły się fiaskiem, bo auta przy Wyspie zwyczajnie nie było, a na Facebooku cisza.

Za trzecim razem mi się udało, choć też jechałem w ciemno, bo w social media cisza o aktualnej lokalizacji i godzinach otwarcia. Dobra, koniec narzekania, niech każdy prowadzi własną działalność według swoich zasad, tylko niech później nie płacze.

LATO oferuje swoim gościom trzy opcje pierogów wegetariańskich oraz dwie wegańskich. Mięsa tu nie uświadczycie, ale akurat nie ono jest najważniejsze podczas przygotowywania ukochanego dania Polaków. Zamawiam połowę ruskich właśnie i połowę laserowych, za które płacę w sumie 14 zł. Na pytanie o dodatek – śmietanę czy cebulkę, proszę o obie wersje.

IMG_0419 IMG_0386

Oczekiwania mam duże, jak wobec każdego, kto na swojej stronie chwali się, że serwuje:  “nie jakieś tam zwykłe pierog – najlepsze na świecie”. Poprzeczka postawiona wysoko. 

Pierogi otrzymuję dość szybko, w międzyczasie udaje mi się przeczytać jedynie kilka stron książki. Spory pojemnik z logo food trucka, wypełniony mniej więcej do połowy pierogami, trafia w moje ręce, a ja wypatruję cóż jeszcze znalazło się w nim poza daniem głównym. Śmietana w sporej iloci oraz cebulka – nie usmażona na świeżo, a ugotowana i rozmiękła.

Same pierogi potwierdzają tylko moje przypuszczenia – jeśli ktoś pisze, że robi najlepsze pierogi, wiedz, że robi słabe. I takie są te z LATO, słabe. Zapewne przygotowywane własnoręcznie, bo zakręcona falbanka na brzegach raczej wyklucza produkcję maszynową, ale już grubość ciasta woła o pomstę do nieba. Nie to, że ono nie jest wystarczająco cieniutkie, ono jest grube, a w zestawieniu z niewielka ilością farszu, jaka znalazła się wewnątrz, daje to bardzo mało udane połączenie. 

Sam farsz to klasyka “najlepszych pierogów na świecie”. Stosunek ziemniaków do twarogu w ruskich obstawiam na 80-20%, przez co wkład jest mdły do granic możliwości. Nie inaczej jest w pierogach laserowych, a więc z pieczarkami i żółtym serem, które stanowią kremową, apetycznie wyglądającą, szarą masę. Niestety, kompletnie nijaką, niedoprawioną masę. 

IMG_0392

Na prostym produkcie łatwo się wybić, ale jeszcze łatwiej osunąć się w przepaść. Pierogi to jeden z tych produktów – niby banalny, ale jak widać, nie do końca. Owszem, przyjmuję tłumaczenie, że nie wszędzie stosunek twarogu i ziemniaków w farszu wynosi po 50%. Ja preferuję nawet przewagę nabiału, ale do diaska, to nie tylko w tym problem, bo poza głównymi składnikami trzeba te pierogi doprawić, co ekipę LATO póki co przerasta. Fajny pomysł, ale wykonanie kuleje. Mam nadzieję, że właściciele wezmą sobie uwagi do serca, bo najwspanialsza w pierogach jest prostota ich wykonania, minimum składników, ale i ich jakość, a także cudne cieniutkie ciasto. Tutaj coś nie gra, po prostu.

ranking3

LATO 

Drobnera 5/7

facebook.com/BarLATO

Total 17 Votes
7

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments