WPK na YouTube – przełamać strach przed kamerą


Rozwój bloga wymusza pewne zmiany, choć muszę Wam przyznać, że jestem raczej tradycjonalistą i zamjuje mi sporo czasu, zanim sięgnę po nowsze technologie. Ba, jestem leniem i biorąc sobie na plecy kolejne obowiązki, zwyczajnie obawiam się o to, czy dam radę udźwignąć nowe obowiązki. O czym mowa? O YouTubie rzecz jasna. Kiedy zostałem poproszony o bycie ambasadorem Moico, jako jedno z wyzwań/testów ustawiłem nagranie swojego pierwszego filmu na YouTube, aby w końcu rozpocząć zabawę w wideo. Bałem się, boję się tego dalej, bo zdaję sobie sprawę z własnych niedoskonałości, niespecjalnych zdolności oratorskich, a nade wszystko – podobnie jak większość ludzi – nie znoszę swojego głosu na nagraniu. Wszystkim zachęcającym mnie do rozszerzenia działalności o filmy na YouTube powtarzam to jak mantrę – nie nadaję się do tego. Istnieje we mnie wewnętrzny strach przez dostrzeżeniem swojej gestykulacji, głupich min, odwracania wzroku, kłopotliwego yyyyyyyyy. Równocześnie mam pewną wizję, aby WPK stało się miejscem jeszcze bardziej kompleksowo mówiącym o gastronomii – tej wrocławskiej, ale i ogólnopolskiej czy światowej i zdaję sobie sprawę, że tekst, nawet najlepszy i opakowany świetnymi zdjęciami, nigdy nie zastąpi obrazu wideo, który w krótszej, bardziej przystępnej formie pokaże pewne wydarzenia, jakie chciałbym Wam relacjonować.

Pomysłów jest sporo, a ograniczeniem nie powinien być sprzęt. Największy problem dostrzegam w sobie, bo sam widok kamery mnie peszy i sprawia, że zaczyna brakować języka w ustach. Nie ukrywam, że liczę także na Was, bo w końcu dla czytelników mam zamiar ruszyć z filmami. Piszcie w komentarzach jaka forma wideo mogłaby Was zainteresować. Raczej odpadają relacje z restauracji, i to z kilku względów. Po pierwsze – nie znoszę robić wokół siebie wielkiego zamieszania, a rozstawienie sprzętu, statywu, mikrofonu, itd, właśnie z tym by się wiązało. Po drugie – akurat bardziej przystępną formą relacji są teksty pisane. Łatwiej wyszukać w google tekst o knajpie x czy y, przejrzeć na szybko, niż oglądnąć cały filmik. Po trzecie w końcu – wolę skupić się na jedzeniu i jego odbiorze, a nie ustawianiu kamery i powtarzaniu ujęć. To raczej nie dla mnie, bo czasami wstydzę się wyciągnąć niewielki aparat, żeby nie zwracać większej uwagi.

Mam obawy, ale pojawienie się na YouTube staram się traktować jako wyzwanie i przełamanie własnych uprzedzeń, strachu i ograniczeń. Muszę nauczyć patrzeć się na kamerę i zacząć dużo mówić, co nie jest dla mnie tak oczywiste. Człowiek, który robi przez całe życie to samo, nie rozwija się, a ja jak najbardziej chcę się rozwijać, bo uwielbiam podrzucać Wam dobre materiały. Teraz więc czas na wideo. Mogę zdradzić tylko, że w głowie mam sporo ciekawych idei, choćby materiały z restauracji, ale od strony kuchni, filmy z wizyt u rzemieślników, warsztatów, wywiady z ludźmi gastronomii czy relacje z wydarzeń kulinarnych. Cały projekt oceniam jako wyzwanie dla samego siebie, szansę na sprawdzenie własnych możliwości oraz uporządkowanie wielu spraw, polepszających moją organizację. Na dzień dobry podrzucam Wam szybki materiał z Halloweenowego zlotu food trucków na ulicy Legnickiej. Docelowa forma będzie inna, pojawi się więcej mojego gadania, a same materiały będą dłuższe. Uznajmy, że to zajawka i wstęp do czegoś większego, a przede wszystkim forma terapii, bo jak inaczej się przełamać, jeśli nie tak? Natomiast jedno jest pewne – blog w formie pisanej zawsze ma pierwszeństwo i w pierwszej kolejności pojawiać się będą właśnie tutaj. Ok, lecę uczyć się montowania, a do Was mam dwa podstawowe pytania:

  • chcielibyście oglądać wideo produkowane przez WPK na YouTube?
  • jakie treści chcielibyście widzieć w takich materiałach filmowych?

Mile widziane będą także podpowiedzi pod kątem techniki, sposobu montowania czy sprzętu. Z góry dziękuję, a w kolejnym, już właściwym filmie, postaram się odnieść do Waszych uwag. 

WPK NA YOUTUBE

Partnerem wpisu jest Moico.

Wspominałem Wam już, że drugi rok z rzędu działam z Moico. W tym roku wcielam się w rolę testera mega szybkiego łącza razem z Kasią (Tak dużo dobrej muzyki), Dawidem (DandyCore) oraz Remigiuszem (Rock Alone). Jeśli chcielibyście sprawdzić jak działa to łącze, możecie co tydzień wygrać je na fanpage Moico. Raz w tygodniu macie szansę wygrać darmowy internet na rok, a do tego na koniec komputer. Szczegóły konkursu znajdziecie tutaj.

 

Total 17 Votes
3

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments