20.4 C
Wrocław
piątek, 29 września, 2023

Piwna rewolucja z WPK – odc. 5

Nie sądziłem, że starczy mi zapału, a jednak. To już piąty odcinek mojego piwnego cyklu Piwna rewolucja z WPK. Każdy z poprzednich był bardzo chętnie czytany, co sprawia, że chce mi się wrzucać kolejne. Eksperymentuję, próbuję coraz to nowych stylów piwnych i staram się wyłapywać dla Was piwa, które najbardziej mnie zaskoczyły i smakowały, ale oczywiście do niczego Was nie przymuszam. To moje subiektywne typy.

Piwna rewolucja z WPK – odc. 1

Piwna rewolucja z WPK – odc. 2

Piwna rewolucja z WPK – odc. 3

Piwna rewolucja z WPK – odc. 4

Juicy Wave – Pracownia Piwa

Piwo tak mocno owocowe, do uwarzenia którego użyto całego ogromu zestu, że w pewnym momencie istnieje możliwość zapomnienia iż pije się piwo. W smaku przede wszystkim cytrusy, mieszające się delikatnie z tropikalnymi owocami. Mocno zmętnione, w aromacie owocowe, z cytrusową, niezbyt wysoką, bardzo przyjemną goryczką. Cytrusowe, orzeźwiające, doskonale pijalne piwo. Idealne na pierwsze ciepłe dni w roku.

IMG_5089

Styl: India Pale Ale

Chmiele: b.d.

Ekstrakt: 16,6%

Alkohol: 7,2%

Dragon Fire – Pracownia Piwa

Piwo, które zdobyło nagrodę Beer Geek Choice podczas pierwszego festiwalu Beer Geek Madness. Imperialna IPA ze słodem żytnim i trzema odmianami pieprzu oraz solidną goryczką. W aromacie sporo owoców tropikalnych z lekkimi nutami żywicznymi, no i w sumie dobrze ukrytym, choć obecnym pieprzem, który dodaje mocy samej goryczce. Delikatnie piecze, ale nie jest to przesadna pikantność. Kolejne z piw, potwierdzające, że w Pracowni Piwa mają spore pojęcie o warzeniu piwa.

IMG_5186

Styl:Imperial India Pale Ale

Chmiele: Citra, Centennial, Simcoe.

Ekstrakt: 18%

Alkohol: 7,6%

Stout – Sierra Nevada

Jedyne zagraniczne piwo w dzisiejszym zestawieniu – West Coast Style Stout z jednego z największych browarów w Stanach Zjednoczonych, Sierra Nevada. Już po przelaniu z butelki przeczuwałem, że będzie to świetny zakup. Obfita, sztywna i brązowawa piana cudnie zdobi szklankę, a wydobywające się z niej aromaty rzucają na kolana. Delikatnie czekoladowy, palony aromat stanowi doskonały wstęp do pierwszego łyka, który potwierdza pierwsze odczucia. Zbalansowane piwo, idealnie zakończone przez dość wysoką goryczkę, w smaku palone, ale i lekko kawowe, o niemalże kremowej teksturze.

IMG_4963

Styl: Stout

Chmiele: Cascade, Chinook

Ekstrakt: 12%

Alkohol: 5,8%

Art 6 orkiszowe z marchwią – Browar Stu Mostów

To piwo nie mogło nie być odjechane, skoro do warzenia wraz z Browarem Stu Mostów zabrała się ekipa Food Think Tank, czyli zespół pozytywnie zakręconych na punkcie kulinariów ludzi. Piwo orkiszowe z paloną w ogniu marchewką. Mocno zmętnione, w smaku wyraźne zbożowe, pszeniczne, z delikatymi słodko-bananowymi nutami. Co ważne, piwo jest lekkie, ale wyraziste, z odpowiednim ciałem i w moim odczuciu ze schowaną z tyłu, właściwie niewyczuwalną, możliwe, że pochodzącą od marchewki wędzonką. Jedno z lepszych piw ze Stu Mostów.

IMG_5188

Styl: Dinkelbier

Chmiele: Huell Melon

Ekstrakt: 11,8%

Alkohol: 4,7%

X Barrel Aged Nitro IPA – Browar Widawa

Leżakowane w beczkach pod Jacku Danielsie IPA piwo o intensywnym, bourbonowym, ale nieprzesadnie alkoholowym smaku. Goryczka średnia, nie odgrywa znaczącej roli. Tu i ówdzie wychodzą cytrusowe elementy z wyraźnie zaznaczoną nutą waniliową. Może i nie najlepsze piwo z Browaru Widawa, ale oryginalne, warte sprawdzenia i przekonania się, czy leżakowanie IPA ma sens.

IMG_5187

Styl:India Pale Ale

Chmiele: b.d.

Ekstrakt: 16%

Alkohol: 6,2%

Ósemkowe – Browar Spółdzielczy

Mało które z piw wypiłem ostatnio z taką przyjemnością. Pokaz siły piwnej rewolucji. Dużo amerykańskich chmieli, z których najbardziej wyczuwalny jest Mosiac, wysoka, aczkolwiek dobrze zbalansowana goryczka, alkohol dopiero po mocnym ogrzaniu lekko wyczuwalny, ale naprawdę dobrze ukryty. Owoce tropikalne, cytrusy, karmel i wyczuwalna słodowość. Bardzo udane piwo.

IMG_5090

Styl: Imperial India Pale Ale

Chmiele: Galaxy, Citra, Equinox, Mosaic, Centennial

Ekstrakt: 20%

Alkohol: 8,5%