14 C
Wrocław
wtorek, 26 września, 2023

Gdzie zjeść najlepsze pączki we Wrocławiu – TOP 10

Walka trwała krótko i była nierówna – moja waga i obwód brzucha nie miały szans z liczbą pączków, jakie zjadłem w przeciągu ostatnich dwóch tygodni. Odwiedziłem właściwie wszystkie znane mi osobiście i polecane przez czytelników miejsca, w których przygotowywane są pączki. Lepsze, gorsze, świeże, nieco zleżałe, przekrój jest ogromny, podobnie jak z restauracjami we Wrocławiu – da się zjeść na europejskim poziomie, ale i niestety na żenującym. Z automatu odrzuciłem wszelkiego rodzaju opcje marketowe – chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, co może być w pączku za 73 grosze, nie mówiąc o tym za 49 gr. Ostatecznie wyszło grubo ponad 20 miejsc, z których wybrałem 10, taką wrocławską czołówkę. Przetestowałem nawet pączki pieczone. Tak, pieczone, ale chyba sami rozumiecie co znaczy pączek, który nie zaznał tłuszczowej kąpieli. Miejsca w zestawieniu w większości przypadków są losowe, chociaż cztery pierwsze pozycje wydają się wyprzedzać resztę o pół długości. Różnice jednak są minimalne, więc na spokojnie idźcie tam, gdzie macie bliżej. Każdy z tych punktów można odwiedzać na pewniaka. Ja z pączkami mam spokój na rok, teraz Wy się męczcie. Chociaż w sumie, takie męczarnie chciałbym sobie fundować co czwartek.

Cukiernia Gondek

Cena – 1,80 zł | Nadzienie – marmolada różana

Krzywoustego 302 | FB

Piekarnia mojego dzieciństwa, w mojej dzielnicy, z moimi smakami. W Gondku, w porównaniu z poprzednim rokiem, cena wzrosła o 10 gr, więc nikt obrazić się nie powinien, tym bardziej, że jakość została utrzymana. Moją uwagę zwróciła przede wszystkim lekkość pączka, a co za tym idzie wspaniale puszyste, charakteryzujące się bąbelkową strukturą ciasto, zamknięte w chrupiącej, przyrumienionej skorupce i zakończone cieniutką warstwą lukru. Świetnie smakuje i pięknie pachnie.

Łomżanka

Cena – 2,40 zł | Nadzienie – róża

Ruska 10 | FB

Niewielka cukiernia z Ruskiej nie zyskała w tamtym roku uznania w moich oczach z racji tego, że dwa sprzedane mi pączki po prostu okazały się stare i zeschłe. Tym razem pączek z różanym nadzieniem przeszedł wspaniałą metamorfozę – możliwe, że to na wskutek pojawienia się sieciowej konkurencji naprzeciwko, a może po prostu rok temu trafiłem na pechowy dzień. Nie to jednak jest najważniejsze, a to, że w pączkach z Łomżanki wszystko jest na swoim miejscu. Idealnie przypieczone ciasto, spora ilość lukru, kandyzowanych drobinek skórki pomarańczowej i wspaniałego słodko-kwiatowego nadzienia.

Na koniec jeszcze ciekawostka odnośnie nazwy, bo wiele osób zastanawia się co ma Łomżanka do Wrocławia. Otóż Łomżanka działała w Łomży już od 1935 roku, a zaraz po wojnie, pod niezmienioną nazwą, przeniosła się do Wrocławia.

Cukiernia Biskupin

Cena – 1,80 zł-2,05 zł | Nadzienie – róża, toffi

Olszewskiego 77 | FB

Podobnie jak w poprzednim roku pierwsze kroki skierowałem do znajdującej się na ulicy Olszewskiego Cukierni Biskupin, i ponownie postawiłem wysoko poprzeczkę następnym. Zarówno w wersja z fantastycznie zbalansowanym, idącym oczywiście w słodką stronę toffi, jak i z aromatyczną różą, to najwyższa wrocławska półka. Apetyczna jest też zewnętrzna, odpowiednio odsączona, lekko chrupiąca warstwa. Biskupin daje radę!

Cukiernia Carolin&Simon

Cena – 2 zł | Nadzienie – róża

Partyzantów 16 a | FB

Od poprzedniego roku nie mogę wyjść z podziwu, że studiując kilka dobrych lat na pobliskiej AWF, do Carolin&Simon trafiłem dopiero przed rokiem. Trafiłem i od tego czasu bywam regularnie. W pączkach z Partyzantów jest wszystko, co cenię najbardziej w tym słodkim przysmaku – delikatne, mięciutkie wnętrze, sporo lukru, nieprzesadnie spieczona skórka i – jedyne zastrzeżenie – minimalnie zbyt słodka konfitura różana.

Cukiernia Spychała

Cena – 2 zł | Nadzienie – róża

Nowowiejska 42 

Lukru jest tu co niemiara, a w moje gusta trafia zdecydowanie lekkość tego pączka. To takie niemalże puszyste chucherko nabite niezłą, choć nie najlepszą konfiturą. Spokojnie można jeść kilka, w końcu to Tłusty Czwartek.

Cukiernia Krzycka Sikorscy

Cena – 2,20 zł | Nadzienie – róża

Sokola 52 | FB

W 2016 roku ich pominąłem, słabo było, po prostu. W ogóle to takie dziwne miejsce, zlokalizowane wcale nie na Krzyckiej, a nieopodal, na Sokolej w domku typowym dla zdaje się późnych lat 60. Sama cukiernia działa w tym miejscu od 1969 roku i mniej więcej od tego czasu słynie ze swoich pączków, niezmiennie podawanych przez uroczą Panią Martę. Doskonałe jest miękkie ciasto, ale robotę robi pięknie pachnące różane nadzienie. Warto wpaść i dla klimatu, i dla chrupiącego, słodkiego pączka.

Cukiernia Pod Trumienką

Cena – 2,20 zł | Nadzienie – róża

Curie-Skłodowskiej 51 | FB

Jak co rok to do cukierni zwanej potocznie Trumienką ustawi się jedna z najdłuższych kolejek w Tłusty Czwartek. Tutejsze pączki z różą należą do tych konkretniejszych jeśli chodzi o wagę i zwarte ciasto oraz mocne wysmażenie. Te wszystkie elementy zgrywają się jednak na tyle z gęstą marmoladą, że ciężko narzekać. Dobre to to, choć ciężko wcisnąć więcej, niż jednego.

Piekarnia Karłowice

Cena – 1,85 zł | Nadzienie – czekolada

Micińskiego 6

Drugie po Gondku miejsce, które znam od dzieciństwa. Niepozorna piekarnia na Karłowicach z rozchodzącym się na całą dzielnicę aromatem wypiekanego pieczywa. Ale doskonały chleb pszenny to tylko jedna z silnych stron Piekarni Karłowice, drugą na pewno są pączki – konkretne, mięciutkie, puszyste i solidnie napakowane czekoladą.

Mała podpowiedź – jeśli w czwartek nie dostaniecie pączków w samej piekarni, szukajcie ich w dwóch innych punktach – przy Lidlu na Boya-Żeleńskiego oraz na Grunwaldzie.

Piekarnia Krajewscy

Cena – 2 zł | Nadzienie – cynamon i śliwki

Pobożnego 20 

Piekarnia Krajewskich od jakiegoś czasu słynie z reaktywowanego przepisu na pączki – przez jednych zwane Lwowskimi, przez innych Wrocławskimi, a jeszcze przez następnych Lwowsko-Wrocławskimi. W każdym razie, jakby ich nie nazywać, wyróżniają się na tle pozostałych. Są leciutkie jak piórko, puszyste, a zarazem z dość zwartą strukturą oraz clue programu – nadzieniem śliwkowo-cynamonowym oraz posypką z cukru pudru. Osobiście bardziej gustuję w lukrze i skórce pomarańczy, ale pączki z Nadodrza faktycznie zapewniają pięknych doznań smakowych. I jest z nimi tylko jeden problem – znikają właściwie szybciej, aniżeli pojawią się na półkach.

Filipinka

Cena – 2 zł | Nadzienie – róża

Trzebnicka 13

Nie ukrywam, że Filipinka dostałą się na listę w ostatniej chwili, rzutem na taśmę niemalże. W tamtym roku było zwyczajnie źle, tym razem cukiernia z Trzebnickiej zanotowała spory skok. Nie są potwornie słodkie, wręcz skłaniają do zamówienia od razu większej ilości i tak zalecam Wam zrobić.