Pamiętam, kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z piwem kraftowym, a było to ponad trzy lata temu, szansa na kupienie dobrego piwa poza kilkoma podstawowymi sklepami była bliska zeru. O tym, jak niesamowicie rozwinął się rynek piw rzemieślniczych niech świadczy fakt, że już nawet w moim osiedlowym sklepiku na Zakrzowie, dwie lodówki zajmują dość szybko rotujące krafty. Trzy lata temu jego właściciele zapewne nie mieli pojęcia o czymś tak odległym jak piwna rewolucja, browary rzemieślnicze, itp. Ba, kraft powoli wchodzi na półki marketowe, a zaczął pojawiać się także w towarzystwie hot dogów na stacjach BP. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko cieszyć się z takiego obrotu sprawy, ale tym bardziej w całym zalewie sklepów podłączających się po peleton o nazwie piwa rzemieślnicze, warto wyłowić te najlepsze. Swoich faworytów mam. Ciekawe czy podzielacie moje zdanie. Swoje zestawienie opieram na obserwacjach poczynionych przez ostatnie trzy lata.
Drink Hala
Mój absolutnie ulubiony sklep, jestem gościem przynajmniej trzy razy w tygodniu, czasami częściej. Ogromny wybór kraftów polskich i zagranicznych, do tego kilka półek z tak lubianymi w Polsce piwami czeskimi. Za co lubię ich najbardziej? Za świetne podejście do klienta, umiejętność doradzenia, ale i zdolność do przekonania, aby zrezygnować z danej butelki na rzecz lepszego produktu. Profeska przez duże P.
Rydygiera 15 | FB
Piwnica
Wybór bardzo zbliżony do tego w Drink Hali, choć jeśli mowa o zagranicznych butelkach, wydaje mi się, że jednak nieco mniejszy. Na plus Piwnicy przemawia fakt, że najbardziej wyczekiwane przez beer geeków kąski, także słynne Sztosy, trafiają na Zaporoską w pierwszej kolejności – o kilka godzin szybciej od innych, czasami nawet cały dzień. Ale to taka informacja dla najbardziej zaangażowanych w piwne klimaty osób.
Zaporoska 39 e | FB
Graf Alkohole
Odnoszę wrażenie, że ostatnimi czasy asortyment trochę się zmniejszył, choć w dalszym ciągu w tym niewielkim sklepiku kupicie jakościowe piwa z Polski, a także sporo zagranicznych. Wewnątrz nie ma zbyt wiele miejsca, choć i tak sytuacja uległa zmianie po lekkim przemeblowaniu. Może wybór nie jest ogromny, za to zawsze do sklepu trafiają najbardziej wyczekiwane piwa.
Wesoła 41 | FB
Piwosz
Piwosz działa sobie na uboczu, choć mało kto wie, że to jeden z pierwszych sklepów we Wrocławiu, gdzie można było dostać dobre piwo. Jeśli zwracacie uwagę na ceny, to w Piwoszu kupicie butelki o kilka procent taniej, co przy kwotach sztosów wychodzi nawet kilka zł. Ciężko też nie napomknąć o przemiłym właścicielu, z którym przyjemnie się rozmawia o ulubionym trunku.
Oleśnicka 14 a | FB
101 Piw
To właśnie tutaj możecie szukać piw, które ekspresowo rozchodzą się w innych miejscach. Niepozorny sklep na Legnickiej może nie zachwyca ogromnym asortymentem, ale cieszy oko poziomem dostępnych piw. Zdecydowanie warto zaglądać co jakiś czas, kiedy najbardziej wyczekiwane butelki wyszły już z innych miejscówek.
Legnicka 27 a | FB
Piwoszek
Sklep na Dworcowej odwiedzam z dwóch powodów. Po pierwsze – znajduje się pośrodku mojego węzła komunikacyjnego, często przejeżdżam akurat obok, więc wstępuję. Po drugie – dokładnie naprzeciwko Piwoszka mieści się świetna piekarnia, w której kupuję obłędne bułki maślane, używane podczas przygotowywania domowych kanapek premium. Wybór piw jest spory, choć poruszanie się pomiędzy wąsko rozstawionymi półkami do najłatwiejszych nie należy.
Dworcowa 4 | FB
Chmielownia
Stosunkowo najświeższy adres na piwnej mapie wrocławskich sklepów z piwami rzemieślniczymi. Ceny wydają mi się być nico wyższe od tych w innych miejscach, ale to właśnie tutaj macie sporą szansę na trafienie sztosów. Co prawda z dość wysoką marżą, ale zawsze.
Drobnera 34 | FB
Pozostałe godne uwagi miejsca:
Alkostrefa – osiedlowy sklepik tuż przy Ślężnej, gdzie kupicie klasyki od Pinty, AleBrowaru czy z Browaru Stu Mostów.
Skierniewicka 11 | FB
Delikatesy Familijne – więcej tu butelek z browarów regionalnych, ale w ostateczności na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Chojnowska 2 | FB
Stalowa 70 – sklepik mieszczący się w malutkim kiosku zaskakuje naprawdę dużym wyborem polskiego kraftu i ogromnym piw czeskich
Stalowa 70 | FB
Chmielik – całkiem spory wybór, w ofercie czołowe polskie browary
Szybowcowa 24 | FB
Browarek – bliskość do Piwnicy ustawia ten sklep na z góry przegranej pozycji ze względu na dostępność poszczególnych piw. Ale coś zawsze u nich dostaniecie.
Szczęśliwa 12 | FB
Chmielny – jak na tak niewielki sklep, uda się Wam kupić całkiem niezłe okazy
Rękodzielnicza 14 | FB
DOBRE PIWO – sklep/hurtownia prowadzony przez hurtownię PiJ, co zapewnia stały dostęp do naprawdę dobrych piw.
Wyścigowa 58 | FB
PSS Społem – w okolicach Rynku znajduje się mnóstwo multitapów, ale zakup butelki porządnego piwa wcale do najłatwiejszych nie należy, bo wokół głównie Żabki. Dlatego też Społem w Feniksie jawi się jako naprawdę nieźle zaopatrzony piwny sklep.
Feniks
Monopolka – kolejny sklep z serii: niewielki kiosk z zaskakująco sporym wyborem kraftów. Tym razem na Nowym Dworze
Szkocka 40 | FB
Tyskie – nazwa może nie przekonuje, ale właśnie naprzeciwko Dworca Głównego znajdziecie spory wybór piw rzemieślniczych, w tym dużo z wrocławskich browarów.
Piłsudskiego 112
Promil – moja osiedlowa miejscówka, sklep idealny, kiedy w lodówce pusto, a pojawiają się niespodziewanie znajomi. Duży wybór Stu Mostów, AleBrowaru, Pinty i kilku innych rotujących browarów.
Zatorska
OMEGA – są na bieżąco z nowościami, a to dobrze o nich świadczy.
Traugutta 98/100 | FB
Spichlerz – nie byłem u nich nigdy, bo w Siechnicach bywam rzadko, ale wielu moich znajomych uznaje ten sklep za jeden z najlepszych w naszej okolicy.
Siechnice, Świerczewskiego 24 | FB
Zapewne pojawią się pytania dlaczego nie umieściłem w tym miejscu sklepów spod znaku 303 piwa. Spieszę z tłumaczeniem. Otóż uważam, że ich asortyment jest słabszy od wielu sklepów osiedlowych, piwa potrafią być droższe o ponad złotówkę na butelce, a co najważniejsze, bardzo często przechowywane są w złych warunkach, przez co kilka razy zdarzyło mi się, że po otwarciu okazywały się zepsute. Osobiście przestałem kupować w tych miejscach. Oczywiście w niektórych z tych sklepów jest lepiej, w niektórych gorzej, ale przyznam, że ogólnie nie mam najlepszego zdania.
Jeśli przegapiłem jakiś sklep, dajcie koniecznie znać, uzupełnię listę.
Jeszcze całkiem dobry wybór kraftu jest w Olimpia monopolowy na rogu Mickiewicza i 9 Maja. Swego czasu sporo tam kupowałem bo miałem po drodze z roboty:)
Raz też byłem na Poleskiej 5-7, tam jest dosyć świeży sklep Królestwo Piwa, wybór może nie tak wielki ale całkiem przyzwoicie.
Pozdrawiam
Królestwo już nie istnieje:) Olimpia z kolei została przejęta przez 303 piwa i już nie jest tak dobrze.
Szkoda… Już jakiś czas nie zaglądałem do obu. Olimpia była bardzo fajnym sklepem, a Królestwo obiecującym że się rozwinie. Najwyraźniej nie powiodło się im 🙁
W każdym razie szacun za zebranie informacji o sklepach w jednym miejscu:)
Polecam sklepik na Stalowej 70!! ?Duży wybór piw czeskich a że jestem fanem więc dla mnie raj!
Często pojawiają się promocję i można kupić piwo przecenione o 50%
Kraftowe piwka można dostać też w 4paku na Popowickiej. Sklepik mały, ale wybór jest zmienny i zawsze można znaleźć coś dobrego. Ja mam tam najbliżej, więc takie zakupy zwykle robię w tym sklepie 🙂
Mógłbyś wskazać konkretnie piekarnię, w której zaopatrujesz się we wspomniane bułeczki maślane?
ToMa 303 Rodzaje Piwa
Address: Świętego Antoniego 27/29, 50-073 Wrocław
Warto uzupełnić listę o Concept Stu Mostów, sklep firmowy Browaru Stu Mostów, przy ul. Długosza 2. Można zamówić przez stronę (www.piwnemosty.pl) i odebrać osobiście.