Najlepsza pizza we Wrocławiu – TOP 9 (2019)


O Wrocławiu jako stolicy polskiej pizzy mówi się od dłuższego czasu i choć mieszkańcowi stolicy Dolnego Śląska wypada zachować skromność, muszę przyznać, że jest tu coś na rzeczy. Wrocław pizzą stoi i ciężko temu zaprzeczyć, choć pizzą zarówno tą świetną, jak i fatalną. Nie o tej złej jednak tym razem, a o najlepszej z najlepszych. Moje dotychczasowe zestawienia najlepszej pizzy miały zawierały najlepsze według mnie pizzerie, ale w kolejności losowej. Tym razem podjąłem się niemal niemożliwego, a więc sklasyfikowania najlepszych od najlepszego do tylko nieco słabszego.

Jedno trzeba wiedzieć – poziom tej dziewiątki jest niezwykle wysoki, różnice pomiędzy bardzo niewielkie, choć oczywiście styl poszczególnych pizzerii czy też wypiekania placków różni się od siebie. To nie ranking pizzy neapolitańskiej, a zestawienie najlepszych pizz we Wrocławiu. Czy zjadłem wszystkie pizze w naszym mieście? Z pewną stanowczością mogę powiedzieć, że tak. Czy mój wybór jest subiektywny? Zdecydowanie tak. Wybrałem pizzerie, z których pizza smakuje mi najbardziej, po prostu.

Gdzie jest najlepsza pizza we Wrocławiu?

Oliwa i ogień

Nie mieli głośnego otwarcia – rozkręcali się po cichu, nie mają genialnej lokalizacji – niby w najbliższej okolicy Rynku, ale schowani gdzieś na uboczu i cichym zakątku, mają za to najważniejsze – najlepszą pizzę we Wrocławiu. Oliwa i ogień weszła na pizzowy rynek nadodrzańskiego miasta bez ogromnych akcji marketingowych, za to z produktem, który broni się sam. Cudowna pizza neapolitańska z polskiego pieca. Pizza neapolitańska w nowym ujęciu, z ogromnymi rantami, ciastem tak delikatnym, jak pierwszy pocałunek. Jest absolutnie fantastyczna, a niech o wybitnym poziomie świadczy prędkość, z jaką znika z talerza. Pojawia się i za chwilę jej nie ma, po prostu. Chapeau bas.

Adres: Igielna 11

FB: Oliwa i ogień

Piec: na drewno

VaffaNapoli

Moi dotychczasowi faworyci, mistrzowie w swoim fachu, tworzący wspaniałą atmosferę w i wokół lokalu, przed którym zawsze o każdej porze stoi kolejka. Jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów ostatnich lat we wrocławskiej gastronomii, w pełni zasłużony zaznaczę, za którym stoją świetne produkty, wiedza, umiejętności organizacyjne oraz doświadczenie zdobyte w Piecu na Szewskiej. Pizza jest tu lekka, rozpływająca się w ustach, no i bez sosu czostkowego. Zdrowie!

Adres: Włodkowica 13

FB: VaffaNapoli

Piec: gazowy

Mania Smaku

To nie jest wyróżnienie li tylko za genialne ciasto – choć za to również, ale przede wszystkim za niezwykłą kreatywność, otwartość i chęć działania na możliwie najlepszym składniku. Pizza z chili con carne? Proszę, Escobar. Z pierogami ruskimi? Proszę, Rusałka, a to wszystko przy odpowiednim zachowaniu odpowiedniej formy. Choć i tak moim faworytem jest absolutnie fenomenalna Patata picante z ndują i ziemniakami. Myślę, że dopiero fakt otwarcia lokalu stacjonarnego na Racławickiej sprawił, że zaczęli być traktowani poważnie, a nie jako “ci od dowozu”. Kto raz spróbuje ich pizzy wyjętej prosto z pieca, wróci drugi, trzeci i trzydziesty raz.

Adres: Racławicka 13, Krzyzwoustego 87 B, Bystrzycka 69 c, Powstańców Śląskich 5 (food truck)

FB: Pizzeria Mania Smaku

Piec: elektryczny oraz na drewno w food trucku

Happy Little Truck

Kilka lat temu, po starcie ich food trucka, można było HLT nazywać najlepszą we Wrocławiu, a może i w Polsce pizzą. To było trochę temu, co nie zmienia faktu, że w dalszym ciągu znajdują się w czołówce. Na pewno nie można powiedzieć, że obniżyli loty, a po prostu pojawili się konkurenci z pizzą na poziomie. Ekipa z wielkiego trucka od lat stacjonuje sobie przy multitapie Marynka, robi swoje i ma spore grono wiernych gości. Nie eksperymentują specjalnie, robią klasykę i to sprawdza się od lat. Na pizzy znajdziecie jedynie wymagane minimum składników, za to smaku jest tu co niemiara.

Adres: Kazimierza Wielkiego 39

FB: Happy Little Truck

Piec: na drewno

Pizza Si

Zaczynali od pizzy bliskiej neapolitańskiej wersji, teraz wypiekają placki w swoim stylu i ciągłe tłumy w powiększonym lokalu pod nasypem na Bogusławskiego potwierdzają, że to właściwy kierunek. Można ich podziwiać za niesamowitą sprawność w obsługiwaniu tych tłumów, ale i za dobry produkt, pewne w ostatnim czasie ciasto – nieprzesadnie wyrośnięte, chrupiące, a przy tym delikatne wewnątrz i cieniutkie. Jak dla mnie to kwintesencja nowoczesnej odsłony wrocławskiego nasypu – dużo smaku zamkniętego w nieskomplikowanym produkcie.

Adres: Bogusławskiego 89

FB:

Piec: na drewno

O’Sole Mio

Zaskoczenie, powiecie. Ja też się mocno zaskoczyłem, ale ta rynkowa restauracja ze średnim włoskim jedzeniem serwuje pizzę na bardzo wysokim poziomie. Widać, że swoje tu robi bardzo porządny, nietani piec na drewno, ale żeby być sprawiedliwym, pizzaiolo zna się na rzeczy i ciasto wygląda na takie, które przepracowało swoje i zostało odpowiednio wygarowane. Pięknie wyrośnięte ranty, których wnętrze wypełnia siateczkowata struktura. Jak widać, nawet na Rynku można zrobić coś odpowiedniej jakości.

Adres: Rynek 16/17

FB: O’sole Mio

Piec: na drewno

Ogień

To pizzeria dość często pomijana podczas wymieniania najlepszych, a zdecydowanie uważam, że niesłusznie. Nie pchają się na afisz, nie krzyczą o najlepszej pizzy świata i robią swoje. Więcej, niż solidne ciasto z ładnie wyrośniętymi rantami, delikatny sos, czyli wszystko to, czego potrzeba dobrym plackom. Ja jestem fanem i polecam zdecydowanie.

Adres: Pomorska 39/1 c

FB: Ogień

Piec: na drewno

Iggy Pizza

Neapolitana jak się patrzy, choć jednak tak dwa kroki za Oliwa i ogień. Pizza dobra, zachowanie pracowników bez jakiejkolwiek klasy, więc wybaczcie, nie będę się dłużej rozpisywał. Czasami słabsza pizza przygotowywana przez ludzi z większą pokorą smakuje lepiej od tej najlepszej w mniemaniu osób z otoczenia restauracji.

Adres: Kuźnicza 10

FB: Iggy Pizza

Piec: na drewno

Pizza Pany

Jeszcze jedno miejsce z Nadodrza, jeszcze jedno z pizzą na odpowiednim, wysokim poziomie, choć w stylu bardzo odległym od neapolitańskiego.To jest przyjemna pizza z delikatnie wyrośniętymi bokami, chrupiącym, a zarazem lekkim ciastem i oryginalnymi połączeniami smaków. Dobre miejsce, godne polecania.

Adres: Cybulskiego 1 a

FB: Pizza Pany

Piec: elektryczny


Spodobał Ci się mój tekst? Polajkuj go, udostępnij, a po więcej zapraszam na Instagram oraz fanpage. Używajcie naszego wspólnego, wrocławskiego hasztagu #wroclawskiejedzenie

Total 276 Votes
159

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments