5 objawień kulinarnych WPK #5


Od ostatniego wpisu na temat kulinarnych objawień WPK minęło trochę czasu, ale odświeżam cykl i obiecuję poprawę oraz regularność. Zebrałem sobie dzisiaj kilka miejscówek z ostatnich tygodni, które wywarły na mnie pozytywne wrażenie. Nie zawsze były najlepsze, urywały tyłem czy zamiatały mną o podłogę, ale po prostu jedzenie w nich cieszyło moją głowę i ciało. Startujemy!

Mogg

Wyprawa do Berlina nastawiona była w dużej mierze na wypróbowanie kanapek z mięsem, a że Mogg wskazywały wszelkie przewodniki na blogach, które czytam, w dodatku Wy podpowiadaliście to miejsce wielokrotnie, musieliśmy spróbować. No i spróbowaliśmy, a potem była już tylko wielka radość i uśmiech na twarzach. Skromne wnętrze, kompletnie nieturystyczna lokalizacja, a w środku full, co nie dziwi, kiedy weźmie się pierwszego gryza klasycznego Reubena. Delikatne, mięciutkie, odpowiednio doprawione mięso i zwykły chleb, tworzą niezwykłe połączenie. Jeśli będziecie w stolicy Niemiec, idźcie w ciemno, nawet jeśli szukacie czegoś bardziej wykwintnego, niż pastrami.

AugustStr 11-13, Berlin

FB

Kiełbaski z niebieskiej Nyski

To prawdopodobnie najstarszy polski food truck, o ile takie określenie nie obraża ekipy z krakowskiej niebieskiej Nyski. Codziennie od 1991 roku przy Grzegórzeckiej w Krakowie w godzinach wieczornych ustawia się kolejka – niezależna od dnia, niezależna od pogody, wyczekująca na… kiełbaski. Tak, opalane kiełbaski z bułą, ketchupem i musztardą. Prosta rzecz, klasyka polskiego streetfoodu, która urzeka nie tyle smakiem, a raczej głównie klimatem i atmosferą tworzoną przez panów z Nyski. Ciekawym zjawiskiem jest komitet kolejkowy, tworzony przez obcych ludzi czekających na kiełbaskę, zmieniających się przez kilkanaście minut w dobrych znajomych, dzielących się wyskokowymi trunkami. Tak, to tylko kiełbaska, ale też aż kiełbaska.

Grzegórzecka 4, Kraków

FB

Pierogi w Vega Bar

Pierogi ruskie, temat rzeka. Z dużą ilością pieprzu albo niemal bez, więcej ziemniaków w farszu, niż twarogu, więcej twarogu i cebulki, itd. Ile domów, tyle teorii na ten temat. Moje wymarzone ruskie to cieniutkie ciasto, przewaga twarogu i sporo pieprzu. Póki co wielu podobnych we Wrocławiu nie znalazłem, a w zdecydowanej przewadze są te kompletnie odmienne – niedoprawione, mocno ziemniaczane, z grubawym ciastem. Pewnym paradoksem jest, że na Rynku, gdzie mamy dwie pierogarnie i kilka lokali z tą potrawą, najlepsze ruskie można zjeść w… wegańskim barze. Tak, tak, moim mili. Vega Bar na parterze robi takie ruskie, że nawet wielki przeciwnik tofu, jakim jestem, nie jest w stanie wyczuć, że to właśnie ten produkt znajduje się w farszu. Idźcie, zjedzcie, bo jeśli kochacie pierogi, nie możecie przegapić takiej okazji.

Coffee Dreams

Chadzając codziennie po wrocławskich restauracjach, czasami zwyczajnie tracę moc, aby testować dalej nowe miejsca. Nuda, nuda, jak w polskim kinie. W tym wszystkim najbardziej cieszy mnie, kiedy uda się jednak znaleźć coś odstającego jakościowo w pozytywnym znaczeniu. Coffee Dreams to malutki lokalik przy Strzegomskiej, gdzie zjecie pyszne kanapki z włoskimi wędlinami. Proste, a przy tym pełne smaku, jakościowe, w bardzo dobrym pieczywie. Moim faworytem jest Wataha 71 z salami piccante i spianatą, ale i wersja z mortadelą nie powinna zawieść oczekiwań. Kolejny raz przekonujemy się, że nie trzeba wymyślać kwadratowych jaj, a robić po prostu przyzwoite rzeczy z produktem na poziomie oraz wielkim sercem.

Strzegomska 3b-3c

FB

Mercado Tapas Bistro

Kuchnia hiszpańska jest tyleż interesująca, co kompletnie nieobecna we Wrocławiu. Nadzieję na poprawę tej sytuacji daje Mercado Tapas Bistro spod nasypu na Bogusławskiego. Co prawda nie jest to tapas bar jak wakacyjnego wspomnienia, a bardziej bistro z kuchnią nawiązującą do hiszpańskich tradycji. Dobrze się tu siedzi, jedzenie smakuje, a spory wybór dobrych win tylko zachęca do spędzania tu czasu. Ja jestem zdecydowanie na tak i cieszę się, że taką restaurację z hiszpańskim sznytem mamy w mieście.

Bogusławskiego 15 

FB

Total 7 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments