Strona główna Sushi Yemsetu – jedzcie tu!

Yemsetu – jedzcie tu!

3
16

Okolice dawnego Placu Gottwalda, obecnie Piłsudskiego, to wspomnienie mojego dzieciństwa. To tutaj chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 83, najpierw do oddziału 1-3, a w kolejnych latach już do większego gmachu na Boya Żeleńskiego. To tutaj grywało się w piłkę i kosza na brodziku, to tutaj zawiązywały się pierwsze znajomości, a także i miłości, to w końcu tutaj przychodziłem z mamą, jeszcze przed czasami szkolnymi, po genialny chleb z Piekarni Karłowice. Później przez wiele lat nie było mi po drodze, nie zaglądałem w te rejony, a sam Plac mocno podupadł, jego funkcja została ograniczona, a jeden z niewielu tego typu placyków we Wrocławiu stał się parkingiem. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w 2015 roku ktoś zdecydował się otworzyć tam restaurację z sushi – Yemsetu. Nawet nie ktoś, a dwóch doświadczonych w tej sztuce kucharzy, pracujących dotychczas w najlepszych „suszarniach” w mieście – Andrzej Błaszczuk i Klaudiusz Teleszko.

Swoje dotychczasowe doświadczenia postanowili przekuć we własny biznes, na własnych zasadach i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Niekoniecznie w centrum miasta, co tylko świadczy o pewności siebie właścicieli, do których przyjeżdżają dawni klienci z całego miasta. Zresztą, odwiedziłem Yemsetu na szybko dwa razy i za każdym razem ktoś musiał odstać swoje pięć minut w oczekiwaniu na stolik. Myślę, że 80% barów sushi we Wrocławiu może zazdrościć takiego ruchu.

Wpadam za każdym razem na szybko, w dodatku w dresie, ale żeby nie było, zrobiłem wcześniej research u kilku osób, które potwierdziły, że w Yemsetu panuje specyficzna, luźna atmosfera, a dres bynajmniej nie powinien nikomu przeszkadzać. Ma być przyjaźnie, a klient powinien czuć się jak w domu. Takie podejście lubię i uprzedzając fakty, stwierdzam, że tak właśnie jest.

Za pierwszym razem wybieram zestaw lunchowy, a więc zupę miso oraz dwa rodzaje futomaki – philadelphia i z kalmarem w tempurze. I wiecie co? O ile nie jestem największym smakoszem sushi na świecie, pewnie dałbym radę żyć bez tego japońskiego specjału, tak to jest po prostu – używając nieco młodzieżowego slangu – pełen wypas.  Ale już tłumaczę, bo ten wypas to nie są tylko puste słowa. To przede wszystkim genialnie skomponowany stosunek ryżu do reszty dodatków. Kawałek łososia stanowi jakieś 75% rolki, ryż jedynie ją uzupełnia. Ale, ale, jaki to jest łosoś. Nie żaden tam pierwszy lepszy. Kremowy, delikatny i wybitnie mięsisty. Druga opcja, a więc kalmar w tempurze przyjemnie chrupie, nie jest gumowy, a odpowiednio skręcona rolka utrzymuje wszystkie składniki w ryzach. Choć uczciwie trzeba przyznać, że lunch nie spędza zbyt dużo czasu na talerzyku, nie ma kiedy się rozpaść, bo pochłaniam go ekspresowo. 

Do zestawu lunchowego z sushi (35 zł) dołączona jest zupka miso, podawana z tofu i glonami wakame. Słona, pobudzająca apetyt przed główną częścią obiadu.

Czasami w zestawie lunchowym pojawiała się też wołowina z groszkiem cukrowym, na którą polowałem od dłuższego czasu. Polowałem, aż zdążyła trafić do karty na stałe (35 zł), więc nie mogłem sobie jej odmówić przy drugiej wizycie. I właściwie ta miska z mięsem przedstawia wszystko, czego możecie doświadczyć na co dzień w Yemsetu – prostota, jakość, smak, świeżość. W teorii to tylko banalny makaron z cudnie różową, delikatną wołowiną, a w rzeczywistości danie pełne umami, ze składnikami prezentującymi różnorodne tekstury. Przyjemnie chrupie słodki groszek cukrowy, nieco orzeźwienia dodaje kolendra, z kolei papryka wprowadza tu pewną równowagę pomiędzy słonym i słodkim. Powtórzę – to danie tyleż banalne, co skończone, idealne. Nie obraziłbym się na taki lunch każdego dnia.

Długo zbierałem się do tego, aby odwiedzić Yemsetu, ale po dwóch wizytach na szybki lunch wiem jedno – jakość jest tutaj najważniejszym wyznacznikiem, a zaraz za nią idzie ogromne doświadczenie i wiedza właścicieli, a całość składa się na świetny smak. I przede wszystkim, nie ma tu tej sztucznej spinki, znanej z wielu suszarni. Yemsetu to miejsce, do którego chcesz przychodzić, chcesz przyjeżdżać z drugiego końca Wrocławia, miejsce, w którym chcesz zjeść tu!

ranking5Yemsetu

Pl. Piłsudskiego 5

FB

 

Total 32 Votes
9

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Komentarze

komentarze

3 KOMENTARZE

  1. Pozostając w temacie „suszarni”, podobno kolejna ma się otworzyć niedługo niedaleko Ciebie – na Krzywoustego, obok dawnego El Comandante.
    Coś się ruszyło w tej kwestii, czy nadal tylko widać napis zapewniający o rychłym otwarciu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj