17.1 C
Wrocław
sobota, 30 września, 2023

Zdrowa Krowa, czyli ciekawe smaki, choć bez krowy

Jakie jest moje podejście do dań wegańskich i wegetariańskich pewnie wiecie. Nie gardzę nimi, w żadnym wypadku, ale zdecydowanie nie stanowią pierwszego wyboru podczas przeglądania menu. Czasami zdarzy się jednak tak, że ruszę przetestować takie miejsca, głównie w celu poznania nowych smaków, ale także żeby zrobić ukłon w stronę moich bezmięsnych czytelników. O mojej miłości do Ahimsy nie muszę chyba przypominać, głównie ze względu na klimat lubię także jedzenie w klasycznym barze Vega na Rynku. Zdrowa Krowa z ulicy Szczytnickiej to jednak zupełnie inny pomysł na gastronomię. To bardziej sklep ze zdrową żywnością, kawiarnia, a dopiero w dalszej kolejności restauracja, w której zjemy dania przygotowywane bez użycia glutenu, cukru i laktozy.

FullSizeRender (2)

Wnętrze jest właśnie takie kawiarniane. Z centralnie położonym, sporym barem, pięcioma niewielkimi stolikami, a także regałami wykonanymi z drewnianych skrzynek pełnymi zdrowej żywności. Od kisielu, przez kwas chlebowy, po makaron. 

Menu ograniczone do minimum – codziennie dwie zupy, z czego jedna zmienna oraz dwa dania – miska Zdrowej oraz bardziej konkretne danie główne. Aktualizacje dostępne są każdego poranka na Facebooku, więc karta dań na dany dziennie powinna stanowić zaskoczenia. Zamawiam krem z białych warzyw (9 zł) oraz stek z tofu (23 zł). Tak, stek, bez pytań o stopień wysmażenia.

FullSizeRender (4) FullSizeRender (3)

Krem z białych warzyw z makaronem z wężymordu, czyli inaczej skorzonery, jest na wpół kremem na wpół klasycznym bulionem. Dość rzadka zupa, ale bardzo ciekawie zbalansowana, nieco słodka, nieco kwaśna i ze sporą ilością nitek skorzonery, której smak krąży pomiędzy szaparagami a selerem.

FullSizeRender (5)

Otoczony cieniutką warstwą panierki stek z tofu został podany z pieczonym topinamburem, duszoną skorzonerą i sałatką z porem. Może nie jest to najbardziej wyraziste danie, jakie jadłem, ale stanowi niezłe doświadczenie. Soczyste, kremowe i delikatne tofu dobrze komponuje się głównie ze słodkimi winogronami oraz wyrazistą duszoną skorzonerą. Myślę, że dodatek jakiegoś sosu nie zaszkodziłby całej kompozycji dania.

FullSizeRender (1) FullSizeRender

Zdrowa Krowa to miejsce skierowane nie tylko do osób przesadnie dbających o zdrowotne walory swoich posiłków. Można tu zjeść każdego dnia pomysłowe i rzadko spotykane gdzie indziej dania. Może nie będę stałym gościem, ale po pierwszej przygodzie na pewno zawitam jeszcze w te progi.

ranking4

Zdrowa Krowa

ul. Szczytnicka 41

facebook.com/sklepo.kawiarniaZDROWAKROWA
Zdrowa Krowa Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato