Vega Bar, czyli domowe smaki w wegańskim wydaniu


Dosłownie kilkanaście minut do spotkania, a przecież trzeba coś zjeść. Mimo ogromego wyboru w takiej sytuacji ciężko wybrać na Rynku miejsce na obiad. Chwilę pochodziłem, pomyślałem, poszukałem, aż w końcu trafiłem nietypowo jak dla mnie, bo weganinem nazwać mnie ciężko, do Baru Vega, niemal legendarnego.

vega 10Vega to miejsce dość uniwersalne. Można tu jeść przez cały dzień, zarówno śniadania, jak i obiady, a także kolacje. Oczywiście wszystko zgodnie z wegańskimi zasadami. Atmosfera, podobnie jak wystrój, przypominają bardziej bar mleczny, aniżeli dobrą restaurację. Długa kolejka do kasy, wystrój nawiązujący do PRL-owskiej tradycji, a także bliższy obecnym czasom centralnie umiejscowiony wspólny stół.

Właściwie to spokojnie można sobie tutaj przypomnieć studenckie czasy, tyle że większość gości swoje studenckie lata ma już dawno za sobą. Powiedziałbym nawet, że przeważają osoby w wieku +50.

Menu lokalu stanowią dania w pełni wegańskie, stanowiące mieszankę tradycyjnej polskiej kuchni z nowoczesnymi trendami, stąd m.in. w ofercie burgery, a także tortille.

vega 1 vega 2 vega 3 vega 4Bar funkcjonuje od zamierzchłych dla młodszych gości czasów, bo już od 1987 roku. Dwa lata temu  przeszedł gruntowną przemianę, zarówno pod względem wyglądu, jak i menu. W karcie pozostały standardy, ale stała się ona w pełni wegańska, a także dodano jej bardziej młodzieżowego sznytu, co na pewno przyciągnęło kolejnych gości.

Ostatni raz w Vedze byłem jeszcze przed remontem i pamiętam, że zawsze zajadałem się znanymi z dzieciństwa kotletami ziemniaczanymi. W ogóle to miejsce pasowało mi, kiedy byłem młodszy, bo zawsze lubiłem jarskie dania.

Wpadłem do Vegi w okolicach godziny 14, a więc w szczycie obiadowym. Sznureczek osób chcących złożyć zamówienie ciągnął się aż do połowy lokalu, więc na spokojnie mogłem prześledzić menu i wybrać odpowiednie dania.

Zdecydowałem się na barszcz ukraiński (6 zł), kotleta ziemniaczanego z surówką z marchewki (4,50 zł), a także tortillę z falafelem na ostro (11,50 zł). Zupę i kotleta otrzymuję od razu, a na tortillę, która przygotowywana jest na bieżąco, musiałem poczekać kilka minut.

vega 5 vega 7

Barszcz ukraiński na wywarze bez mięsa? Wydawało mi się to niemożliwe. A jednak, barszcz był tak wyrazisty i różnorodny, że chciało się zamówić jeszcze jedną porcję. Doskonale słodki, buraczany, ale i delikatnie ostry, no i mocno warzywny, z dużą ilością fasoli.

vega 6Kotlet ziemniaczany, klasyka. Może z nieco za miękką skórką przez leżakowanie w bemarze, ale w środku świetny. Nie za suchy, soczysty, a do tego pożywny, dokładnie taki, jakiego pamiętam z domu rodzinnego. Do tego obficie skropiona cytryną, starta marchewka. Słodkość i orzeźwienie w jednym, więcej nie trzeba.

vega 8 vega 9Falafel, czyli kulka ze smażonej ciecierzycy, to dla mnie zawsze zagadka, ponieważ rzadko kiedy trafia się na dobrze przyrządzony. Ten w Barze Vega jest świetny, z chrupiącą skórką na zewnątrz i miękkim środkiem, bliski ideału. Tortilla lekko przeraża swoimi rozmiarami. Jest ogromna, mocno opieczona, a zjedzenie jej rękami właściwie graniczy z cudem. Dlatego zabieram się za nią nożem i widelcem. Wewnątrz, oprócz falafela znajdują się papryka, pomidor, sałata i gęsty sos, powodujący że całość nie jest za sucha. Do tego chili dające potrzebnej tu ostrości. Muszę to powiedzieć – bezmięsna tortilla jest świetna.

Zamówiłem trzy dania, których nie byłem w stanie zjeść, a zapłaciłem – jak na warunki rynkowe – przyzwoitą cenę. Jedzenie z jednej strony imponuje domowymi klimatami, z drugiej zaskakuje pomysłowością. Nie ma tutaj hipstersko-wegańskiego zadęcia, jest prawdziwość i przyjazny klimat. Nie sądziłem, ale do Baru Vega będę od teraz wracał bardzo chętnie.

ranking5

Bar Vega

Rynek 27a

facebook.com/Vega.Bar.Weganski.Wroclaw

Click to add a blog post for VEGA Bar Wegański on Zomato

Total 5 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments