Dajemy do pieca, czyli pizza, ale łódka


Słoneczne piątkowe popołudnie zachęciło mnie do wizyty w którymś z wrocławskich food trucków, aby choć na chwilę poczuć nadchodzącą wielkimi krokami wiosnę. Przypadek chciał, że jak co piątek zawitałem do sklepu Sudetia po nowe zapasy świetnych wędlin, a tuż obok ustawił się food truck Dajemy do pieca, z którym miałem już styczność podczas imprezy na Pergoli.

IMG_4457 IMG_4466

Dajemy do pieca, mówiąc dosłownie… daje do pieca, swoje pizze w kształcie łódeczek, a nie klasycznie okrągłe. Przy aucie kręci się kilka osób, ktoś zamawia, ktoś odbiera, ogólnie cały czas coś się dzieje, ale tłumów nie ma. Do wyboru mam cztery pozycje standardowe oraz jedną specjalną, akurat w tym wypadku z parmezanem i rukolą, którą ze względu na tą drugą odrzucam. Wybieram moją ulubioną klasykę, czyli salami, jalapeno i ser. Cena – 15 zł, wydaje się troszkę za wysoka, choć nie stanowi znowu aż tak ogromnej przesady. 
IMG_4459 IMG_4460 IMG_4461 IMG_4462 IMG_4463

Pierwszy, a zarazem największy plus – szybkość przygotowania pizzy łódki. Od momentu złożenia zamówienia do otrzymania papierowej tacki z moją pozycją Na ostro minęło maksymalnie pięć minut. Ciasto jest formowane w momencie zamawiania, a po nałożeniu składników trafia do pieca na kilkadziesiąt sekund i ląduje w rękach klienta.

Pizza łódka to przede wszystkim oryginalny, niesymetryczny, podłużny kształt i cudnie cieniutkie ciasto. W dodatku doskonale wypieczone, lekko chrupiące, sprężyste i z delikatnie zaznaczonymi ciemnymi rantami. Kupuje mnie ten dymny aromat unoszący się znad pizzy, pochodzący z pieca opalanego drewnem, a także świetny, słodkawy sos ze śladową ilością ziół. Może przydałoby się mocniej przypieczone salami, ale to właściwie jedyne, do czego miałbym uwagi. Odpowiednia, nieprzesadna ilość dodatków, ciągnący się ser i bardzo trafiona struktura ciasta. 

Dajemy do pieca to ciekawa alternatywa dla streetfodowych inicjatyw burgerowych, którymi rynek jest przesycony. Niezły pomysł, wyróżnikiem jest kształt, natomiast to cały czas pizza. Zresztą dobrze wykonana, a kto nie lubi pizzy?

Dajemy do pieca

Solskiego 8

facebook.com/dajemydopiecafoodtruck

 

Total 3 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments